نکات طراحی بازی: چند نکته کوتاه از بازی‌های مشهور

در این مقاله به نکاتی کوتاه اما بسیار مهم در ارتباط با طراحی بازی می‌پردازیم. نکاتی که بررسی می‌کنیم، از باری های نام آشنای صنعت گیم هستند. این نکات کوتاه کمک می‌کنند تا نتیجه بازی‌سازی شما، یک بازی موفق باشد.

The Witcher 3

بازی خود را متنوع کنید و اجازه ندهید بازیتان تکراری شود. با ایجاد تنوع در بخش‌های مختلف بازی خود مطمئن شوید که بازکن به راحتی از آن دست نمی‌کشد.
تنوع باید در بخش‌های مختلف بازی وجود داشته باشد و نه فقط یک بخش. یک نمونه موفق بازی ویچر۳ است. در این بازی شما انواع مختلف فعالیت‌ها را می‌توانید انجام دهید. سازندگان بازی به همین بسنده نکرده‌اند و شما می‌توانید هر یک از این فعالیت ها را نیز به اشکال گوناگون انجام دهید. فعالیت ها شامل: صحبت کردن با مردم و شنیدن داستان آنها،گشت و گذار در طبیعت و جستجو برای منابع و گنج های مخفی، انجام بازی Gwent، شکار هیولا ها و… می‌شود.

تصویری از بازی The Witcher 3

هریک از فعالیت‌های موجود در بازی را میتوانید به چند شکل انجام دهید و خود شامل فعالیت‌های ریزتری می‌شوند.
شما چندین جادوی مختلف دارید. همچین چندین روغن مختلف را می‌توانید روی شمشیر خود استفاده کنید و انواع مختلفی از معجون ها وجود دارند که قابل استفاده هستند. هر یک از هیولا هایی که قصد شکارشان را دارید نیز ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. هر یک از این هیولاها نقاط قوت و ضعف ویژه خود را دارند و مبارزه با هریک از انها با توجه به قدرت و امکاناتی که دارید از چندین راه مختلف ممکن است .
قبل از شروع مبارزه شما فعالیت های نظیر صحبت کردن با مردم، گشت و گذار در محیط به دنبال نشانه ها و… انجام می‌دهید.بعد از مبارزه نیز فعالیت‌هایی با هیجان کمتر وجود دارند تا به بازی تنوع ببخشند. این تنها عامل موفقیت بازی ویجر نیست اما قطعا یکی از بزرگ ترین دلایل آن است.

Skyrim

تفاوت بازی به عنوان یکی از رسانه های سرگرمی با رسانه های دیگر مانند سینما در این است که در بازی شما نقشی فعال دارید. این شما هستید که در نقش یک دزد دریایی، دریا ها را درمی‌نوردید یا به عنوان یک فضانورد سعی می‌کنید تا سفینه‌تان را تعمیر کرده و به سیاره خود برگردید. این نکته باعث می‌شود که آزادی عمل و انتخاب و تصمیم‌گیری از اهمیت بالایی برخوردار شود.

بازی اسکایریم یک نمونه بسیار جالب است برخلاف بسیاری از بازی‌ها در این بازی، شما مجبور به انجام مراحل اصلی بازی نیستید. شما می‌توانید به شکلی غیر خطی ماجراجویی‌هایی که در گوشه و کنار جهان بازی وحود دارد را تجربه کنید.

شما می‌توانید مانند دیوانگان همه را بکشید. وقتی که میگویم همه، یعنی حتی کسی که در حال انجام ماموریت برای او هستید را نیز می‌توانید بکشید. میتوانید شخصی صلح طلب هم باشید و سعی کنید با گفتگو پیش بروید و یا فقط راهزنان و یا انسان های مجرم را بکشید. حین مبارزه میتوانید یک ارک خشمگین با جکشی بزرگ در دست باشید و یا الفی جادوگر و یا هم انسانی باشید که ترجیح میدهد دست خود را به خون آلوده نکند و از راه دور دشمنانش را با تیر و کمان از پا در می‌آورد.
هر چیزی ممکن است.

Total war games

ساخت بازی‌های استراتژیک در نگاه اول سخت به نظر نمی‌رسد اما جزء سخت‌ترین بازی‌ها برای ساختن هستند؛ زیرا یکی از مهمترین مسائل در این بازی‌ها حفظ تعادل است. نوع خاصی از سربازها نباید آنقدر قدرتمند شوند که بازیکن ترجیح دهد از این نوع سرباز در ارتش خود استفاده کند. تمام جذابیت اینگونه بازی ها بخاطر تنوع آنها و نقاط قوت و ضعف هر استراتژی و درکل به چالش کشیدن ذهن است. سری بازی های توتالوار شامل بازی‌هایی است که در انجام این امر بعضا موفق و بعضا شکست خورده بوده‌اند.

Rome total war

نمونه‌ای موفق

یکی از نمونه ای موفق این سری بازی ها بازی، Rome Total war 2 است. در این بازی تعادل خوبی میان بعد نظامی و مدیرتی و سیاسی وجود دارد. شما شاید ژنرال بسیار خوبی باشید و در مدیریت شهر ها و بحران ها و راضی نگه داشتن مردم‌تان هم خوب عمل کنید اما عدم توجه به مسائل سیاسی میتواند باعث شود که کشورهای همسایه علیه شما متحد شوند و یا از درون، یکی از اعضای خاندانتان شورش کرده و شما را ده ها سال به عقب بر گرداند.

این نکته باعث می‌شود تا بازیکن مجبور شود از همه انواع استراتژی ها استفاده کند.

Rome total war

1 دیدگاه برای “نکات طراحی بازی: چند نکته کوتاه از بازی‌های مشهور

  1. اشتراک‌ها: نکات طراحی بازی از اسکایریم » مرجع آموزش بازی سازی مستقل - بازی ساز باش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *