وایرال یا ویروسی شدن

مینی پادکست بازیسازباش -» قسمت 04 وایرال یا ویروسی شدن


 

ویدیوی مینی پادکست

متن مینی پادکست

دیدید که یک دفعه یک چیزی پخش میشود بین همه‌ی مردم! و همه درمورد آن حرف می‌زنند، یا در مورد آن پست می‌گذارند داخل شبکه‌های اجتماعی!

به این میگویند وایرال شدن یا ویروسی شدن.

می‌دانستید وایرال شدن می‌تواند به‌رو موفقیت بازی شما نیز تاثیر بگذارد!.

پس در این پادکست همراه من باشید، می‌خواهم در مورد همین موضوع صحبت کنم.

درحال حاضر شما دارید یک قسمت دیگر از مینی پادکست سریالی بازی‌سازی را گوش میدهید، در این مینی پادکست‌ها در هر یک از قسمت های آن در مورد یک موضوع مهم در بازی سازی و صنعت بازی‌سازی صحبت می‌کنیم.

در این قسمت می‌خواهیم در مورد وایرال شدن بازی صحبت کنیم.

اصلاً وایرال شدن یا ویروسی شدن بازی یعنی چی؟

یعنی مثل یک ویروس که پخش میشود! مثل همین کورونا! که خیلی سریع بین همه پخش شد!!، خبر بازی شما یا یک چیزی در مورد بازی شما بین مردم هم اگر پخش شود، آن می‌شود ویروسی پخش شدن!، یعنی دهن به دهن همه به هم دیگر بگویند آن وقت مثل یک ویروس ناگهان همه در مورد بازی شما حرف میزنند!

پس اگر همچنین اتفاقی برای بازیتان بیافتد عالی است، چون توجه افراد خیلی زیادی را به بازی شما جلب می‌کند و باعث میشود که در نهایت بازیتان بتواند یک فروش خیلی موفقی داشته باشد.

پس یکی از راه‌ها و شاید بهترین راه موفقیت مالی یک بازی، برای اینکه درآمد خیلی زیادی داشته باشد، این است که بازی شما وایرال شود! ویروسی پخش شود در بین مردم.

حالا چگونه میتوان این کار را انجام داد! چگونه میشود کاری کرد در بازی که این بازی قابلیت این را داشته باشد که وایرال شود!؟

می‌خواهم به شما پنج راه بگویم که می‌توانید با کمک این راه‌ها بازی خود را وایرال بکنید، یعنی پتانسیل ویروسی پخش شدن بازیتان را به آن بدهید.

۱- اولین راهی که می‌خواهم بگویم این است که بازی شما به اصطلاح باید استیکی باشد!

یعنی، بازیکن خیلی سریع بازیتان را بفهمد!، هرکسی بتواند، حتی مردم عادی باید خیلی سریع موضوع بازی شما یا آن هوک بازیتان را سریع بفهمد.

اگه یادتان باشد در یکی از قسمت های قبلی درمورد هوک صحبت کردیم.

پس بنابراین بازی شما باید خیلی قابل فهم باشد، تا سریع متوجه آن بازیتان شوند و این خیلی مهم است!

یعنی یک بازی‌ای مثالا اگر خیلی عمیق باشد، خیلی فلسفی باشد و نتوانید در یکی دو جمله هوک بازیتان را بیان کنید!، این خیلی وایرال نمی‌کند بازی شما را!

بنابراین نکته‌ی اول این بود که، بازیتان را سعی کنید استیکی بسازید تا که سریع همه آن بازی شما را بفهمند.

۲- نکته‌ی دوم یا کار دومی که می‌توانید انجام بدهید تا بازیتان وایرال شود این است که به بازیکنان بازیتان این امکان را بدهید که تغییراتی در محیط بازی ایجاد کنند که خاص شود، خاص خودشان شود محیط بازی! این یعنی چه؟

یعنی مثلا شما یک الگویی برای بازیکن بازیتان در نظر می‌گیرید، مثلاً از یک نقطه‌‌ی ألف به نقطه ب میرود در مراحل بازی شما!

خب این مراحل این نقطه الف تا ب، که طی میشود توسط بازیکن، نباید برای تمام بازیکنان دیگر هم یکسان باشد!

ولی اگر شما مثلا قدرت تخریب پذیری در محیط به بازی خودت بدهید، یکی از پلیرهایتان شاید مثلا در راه یا مسیرش یک صندلی را بزند و خراب کند!، ولی یک پلیر دیگر این کار را انجام ندهد!، یک پلیر شاید بزند زمین را خراب کند و مثلا یه چاله‌ای درست کند، و یک پلیر دیگر این کار را انجام ندهد!

این قابلیت باعث میشود که بازیتان سریعتر وایرال بشود، مثلا یک بازی خوبی که این کار را خیلی خوب انجام داده، بازی ماین کرافت است.

شما داخل بازی ماین کرافت راحت می‌توانید همه چی را خراب کنید و بسازید و با آزادی عمل زیادی می‌توانید در محیط بازی تغییر ایجاد کنید.

۳- خب مورد سوم از پنج موردی که خواهم گفت، می‌تواند کمک کند بازیتان وایرال بشود، یعنی اینکه بازیکنان بازیتان امکان این را داشته باشند که به شکل‌های مختلفی بازی شما را بازی کنند!

یعنی بازی هر بازیکن بتواند فرق داشته باشد با بازی یک بازیکن دیگر، شاید این نکته سومی که میگویم شبیه به نکته‌ی دوم باشذ، اما متفاوت است!

یعنی بازیتان یکسری المان‌هایی داشته باشد که وقتی دو نفر بازی می‌کنند، بتوانند دو نوع مختلف بازی کنند.

چه المان‌هایی می‌تواند داشته باشد تا متفاوت شود؟

شما میتوانید به بازی خود حالت Randomness اضافه کنید!، اتفاقاتی بیافتد که ممکن است تصادفی باشد، مثلاً یک جا برای بازیکنی یک آیتم مثلا اسلحه‌ای روی نقطه‌ای قرار داشته باشد و یک بازیکن دیگر وقتی آن را می‌بیند انجا ولی این آیتم وجود ندارد، یا یک آیتم دیگرای انجا باشد.

این قابلیت خیلی میتواند کمک کند که بازی شما وایرال شود، حالا چرا؟

علتش را الان میگویم.

مورد دوم و سوم یعنی همان مورد قبلی که گفتم که بازیکن بتواند دنیای بازی شما را تغییر بدهد و این موردی که گفتم نحوه‌ی بازی بازیکنان بتواند فرق داشته باشد با ایجاد تغییر داخل بازی مثلا آیتم‌های آن، این دو مورد باعث میشوند که بازیتان استریم‌إیبل باشد! یعنی بازیتان توسط استریم‌های مختلف استریم شود، مثلا یوتیوبرهای مختلف، کسانی که در توییچ بازی را بازی می‌کنند، اینها بیایند بازی‌ شما را بازی کنند و هر کدومشان یک نوعی بازی را بازی می‌کنند! طوری که نحوه‌ی بازیشان فرق می‌کند.

این باعث میشود که یک هنگامی که استریمر جدیدی می‌خواهد بازی شما را استریم کند، دیگر در دلش نگوید که «فلان استریمر این بازی را استریم کرده من چرا این بازی را دوباره استریم کنم!؟!»

اینطور می‌شود که هر استریمر بازی می‌کند تا شانس خودش را بسنجد، چون ممکن است اتفاقات جدیدی در بازی بیافتد برای همین استریمرهای زیادی که بازیتان را بازی می‌کنند، و این خودش باعث میشود که مردم بیشتر ببینند بازی‌ شما را.

یکی از بازی‌هایی که این قابلیت را دارد و از همین طریق هم خیلی دیده شد و وایرال شد، بازی Among us است.

در این بازی هم اگر دقت بکنید، نحوه‌ی بازی شما و کسانی که دارید با آنها تو بازی، بازی می‌کنید خیلی میتواند متفاوت باشد! برای همین گیم پلی‌های خیلی متفاوتی هم می‌تواند ایجاده کند، که در نهایت باعث میشود که استریمرهای زیادی بیایند و بازی شما را بازی کنند و بازی در نهایت وایرال شود!

یا یک بازی خوب دیگرای که با استفاده از همین رندمنس، باهمین مورد سوم توانسته خیلی وایرال شود بازی human fall flat هست.

یکی از راه‌های دیگری که شما می‌توانید وایرال کنید بازی خودتان را داخل همین مورد سوم می‌گنجد که در بازیتان یه چیزی قرار بدهید که برای بازیکنان مختلف فرق بکند!

این که اندینگ یا حالت تمام شدن بازی تان را چند حالته بکنید، حالا حداقل دو حالت یا حالت‌های بیشتر.

یعنی اون پایان بازی شما چند حالت مختلف باشد بر اساس بازی که بازیکن کرده است، مثلا چند تا پایان مختلف برای بازیکن بگذارید، این خودش باعث میشود که بازیتان بیشتر بازی بشود.

همه این‌هایی که گفتیم replay value اضافه می‌کند به بازیتان.

این ارزش پخش/بازی مجدد یک اصطلاحی است که در گیم دیزاین وجود دارد، این بحث هم موقعی که می‌خواهیم با ناشر صحبت بکنیم می‌تواند خیلی اثرگذار باشد که بازیتان ارزش بازی کردن مجدد را داشته باشد، ناشرها دوست دارند که بازی‌ها ریپلی‌ولیو داشته باشند! یعنی بازیکنان دوست داشته باشند که چند بار یک بازی را بازی کنند و بازی هم توسط افراد زیادی بازی شود و دیده بشود!

خب بریم سراغ مورد شماره‌ی چهار.

۴- چهارمین موردی که می‌تواند باعث شود بازی شما وایرال شود، این است که بازیتان قابل تشخیص باشد نسبت به بازی‌های دیگر!

یعنی چی، یعنی یونیک باشد، متفاوت باشد، خاص باشد.

چجوری میتوانیم یک بازی را یونیک و متفاوت بسازیم؟

درباره این موضوع خیلی خوب و کامل در قسمت پادکستی که در مورد قلاب صحبت می‌کردیم، موضوع گفته شده‌است!

گفتیم که شما چگونه می‌توانید یک بازی متفاوت بسازید، انجا هم پنج راه گفتیم برای اینکه یک هوک جذاب داشته باشیم؛ حتما آن قسمت را هم گوش بدهید نکات فوق العاده‌ای گفتیم، خیلی می‌تواند کمک بکند که یک بازی خاص و متفاوت بسازیم.

و مورد آخر.

۵- مورد پنجم هم گیم فییل یا Game feel هست، یعنی شما به بازیتان جزییاتی را اضافه می‌کنید که فییل خوبی در بازیتان ایجاد بشود؛ حتما در موردش بیشتر بعداً صحبت می‌کنیم.

ولی یک مثال می‌زنم، مثلا اسکرین شیک دوربین، اینکه دوربین تکون بخورد وقتی که مثلا بازیکن تیراندازی می‌کند یا از صداهای باحالی استفاده بکنید، از جلوه های صوتی زیادی استفاده کنید، یا مثلا وقتی بازیکنتان می‌پرد و می‌افتد زمین، یه حالت بَونس به آن بدهیم، یکم بالا پایین شود، یک سری جزییاتی که باعث میشوند حس و حال بازیتون خیلی جذاب تر بنظر برسد، کمک می‌کند که بازیتان بیشتر وایرال بشود.

خیلی ممنون که در این مینی پادکست هم همراهمان بودید، حتما به سایت ما هم سر بزنید bazisazbash.com

خدانگهدار تا قسمت‌های بعدی .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.